Vzory smluv zdarma anebo od advokáta?

Potřebujete nutně zpracovat smlouvu? Většina lidí tuší, že se pro tuto činnost vyžívá služeb právníka, ale málokdo je ochoten za něco takového platit. Máme tu přeci internet a na internetu najdeme vše, včetně mnoha návodů. To však neznamená, že si najdete návod, jak udělat elektroinstalaci na domě a uděláte ji bez elektrikáře. Složité smlouvy se samozřejmě vyplatí dělat ve spolupráci s právníkem, ale pro řadu případů jsou vzory smluv z internetu jednoduchou volbou.

Advokát vs internet

Smlouvy jsou často obecné a právník vám udělá smlouvu pro konkrétní příklad. Máte jistotu, že je udělána řádně a když jde například o předžalobní upomínku, zpracování s razítkem právníka má pro mnohé větší váhu. Pokud nejste právně vzdělaní můžete často přehlédnout nějaký důležitý bod, kterého by si právník všiml. Když se smlouvy z internetu stahují, je třeba nestahovat staré a neaktuální smlouvy, legislativa se v tuzemsku bohužel neustále mění a tak je třeba sledovat, aby byly smlouvy aktuální a neobsahovaly zastaralé právní předpisy. Služby advokáta nebo právní služby online se vyplatí využít zejména tehdy, když vám přijde nějaké smlouva od protistrany. Vždy je potřeba nechat smlouvu zkontrolovat advokátem, abyste věděli, jestli v ní nejsou nějaké nejasnosti a jestli je pro vás skutečně výhodná.

Kdy se vzory z internetu vyplatí

Pro mnoho smluv je zbytečné kontaktovat právníka, stačí si stáhnout aktuální vzory, které najdete na Muj-pravnik.cz. Patří sem smlouva o dílo, dohoda o provedení práce, dohoda o provedení činnosti, nájemní smlouva, dohoda o konkurenční doložce, podnájemní smlouva, rezervační smlouva, pracovní smlouva, smlouva o převodu podílu a mnoho dalších. Nejde o smlouvy zpracované laiky, ale o vzory zpracované zkušenou advokátní kanceláří, které jsou podle aktuálně platných předpisů.