Jak prodat firmu? Není to taková věda

Najít vhodného kupce vaší firmy je poměrně těžké. Celý proces si ale můžete výrazně zjednodušit. Jak? Čtěte v tomto článku.

Prodej firmy bývá pro mnoho podnikatelů poměrně obtížný. Prodávají totiž něco, na čem roky dřeli. Něco, co léta budovali a vylepšovali. Jednou ale tento čas přijít musí. A tento článek vám poradí, jak prodat firmu.

Jak prodat firmu?

Základem je dobrá cenová nabídka. Můžete se pokusit odhadnout cenu sami, nebo požádat odhadce, který tuto práci udělá za vás. Můžete také zkusit prohlédnout internet a podívat se, jestli někdo neprodává podobnou firmu. Získáte tak hrubou představu o ceně. Na Googlu můžete hledat s pomocí těchto klíčových slov:

prodám zavedenou firmu,

prodám firmu,

koupím firmu,

firmy na prodej,

chci koupit firmu,

chci prodat firmu.

U větších firem ale bývá cena pečlivě střeženým tajemstvím. Prodejce zpravidla čeká na chvíli, kdy potenciální kupce předloží nabídku. A pak teprve začíná diskuze. Než se ale kupec objeví, musí se o prodeji vaší firmy nejprve dozvědět. Začněte tedy tím, že vytvoříte nabídku. Uveďte základní informace včetně předmětu podnikání, sídla firmy i finanční výsledky za poslední období.

Prodej skrze prostředníka

Jedním ze způsobů, jak prodat firmu, je oslovení potenciálního zájemce napřímo. Zkuste si vzpomenout, jestli se v minulosti někdo nesnažil do vaší firmy vstoupit. Doporučujeme ale spíše počkat, dokud se zájemci neozvou sami. Tím, že někoho sami oslovíte, dáváte přímo najevo, že něco není v pořádku. A pokud nemáte pořádně mrštný jazyk, může obchodník zájemce o koupi vaší firmy usmlouvat nižší kupní cenu.

Nechcete-li se s prodejem zaobírat, pak oslovte některou ze specializovaných firem. Společnosti jako Copra zajišťují prodej pouze ověřeným a kvalitním zájemcům o koupi firem. Proces prodeje navíc není zdlouhavý, i přesto je bezpečný a plně průhledný.