Jak ekonomicky výhodné je postavit si a žít v zahradní chatce?

I vy sníte o bydlení v obklopení přírody? Neláká vás rušný život ve městě, ale raději máte klidné prostředí, ve kterém si kdykoliv můžete vyběhnout do přírody? Řešením je bydlení v zahradní chatce či dřevěné chatce. Jaké výhody s sebou přináší takový druh bydlení?

Představte si ráno, když se šálkem kávy vyjdete před dveře a naskytne se vám výhled na krásný les či louku a vy si budete jen vychutnávat ranní rosu na vašich nohách. I to můžete zažít, pokud se rozhodnete pro bydlení na chatě.

Výhodnější cena

Zahradní chatka už dávno není jen stavbou, která slouží k odkládání zahradního nářadí. Je plnohodnotnou stavbou, která vám za jistých okolností může poskytnout celoroční ubytování. V poslední době je bydlení v chatě velkým trendem, zejména u mladých lidí, kteří při výběru bydlení upřednostňují dřevěnou či zahradní chatu před domem. Jedním z hlavních důvodů je cena nemovitosti. Ve většině případů je cena chat výrazně nižší, než cena klasických domů. Problémem není ani hypotéka. Většina bank akceptuje zahradní chatku jako zakládající nemovitost.

Celoroční bydlení

Pokud je zahradní chatka elektrifikovaná, připojená na vodu a vede k ní přístupová cesta, poskytuje plnohodnotné bydlení během celého roku. Kromě toho, máte i větší šanci získat na ni hypotéku. Důležité také je, aby byla taková zahradní chatka zateplená a vybavená zdrojem tepla, abyste v ní mohli bezproblémově bydlet i během zimních měsíců.

Tip: Pokud se rozhodnete žít v zahradní chatce, co tak si ji zařídit v minimalistickém stylu? Pro malé stavby je přímo ideální.

Ekonomické aj ekologické

Bydlení na chatě sebou přináší hned několik ekonomických i praktických benefitů. Můžete nechat ruch míst za sebou a užívat si krásnou přírodu, pořídit si pejska, využívat zahradu a pěstovat a třeba si k ní později postavit také zahradní altán. Pěstováním také snížíte náklady, kterým byste se ve městě nevyhnuli, jako například koupě zeleniny či ovoce. Kromě toho, ekonomickým benefitem je i možnost alternativních způsobů využívání energie, například solární panely.