Certifikáty, které se hodí – co o nich možná nevíte?

Vyplatí se vůbec certifikovat vaší firmu? Nad tímto jistě přemýšlí mnoho podnikatelů či majitelů firem a přijít na nějaký uspokojivý výsledek je těžší a těžší. Jsou nějaká rizika? Jak se vyznat v mnoha regulacích a normách, se kterými se budete potýkat? Je to všechno jen nutné zlo, které si na vás vymysleli úředníci nebo vám tyto certifikáty mohou pomoci dostat firmu na novou a lepší úroveň nebo jen pozvednou jejich prestiž v očích dalších a možná také zahraničních firem? Když si o certifikátech zjistíte víc a zodpovědně promyslíte, zda je potřebujete, pomohou v mnoha ohledech.

Systémy, které vše sjednotí

Jakmile se začala výroba nejrůznějšího zboží rozrůstat a to poměrně rychlým a masivním způsobem, začali se vyrábět také výrobky, které nebyly úplně kvalitní a zákazníkům neposloužili tak, jak by měly. Díky tomu se objevil systém řízení kvality, který pomáhá udržovat požadovanou kvalitu u všech produktů. Ptáte se, proč si udělat iso certifikát? Zajistíte tak pro svou firmu požadovanou kvalitu, bezpečnost nebo ochranu životního prostředí, v závislosti na tom, jaký certifikát zvolíte. Jedna z nejznámějších norem je ISO 9001, která stanovuje požadavky na systém řízení kvality. Existují také další certifikáty. Jaké můžete pro svou firmu získat?

Certifikát, který zajistí bezpečnost

K čemu je vhodný iso 45001, certifikát, který zajistí bezpečnost? Jde o mezinárodně uznávanou specifikaci pro posouzení systémů managementu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Základem je identifikovat všechna možná rizika, která se na pracovišti mohou objevovat a tak je efektivně řídit a minimalizovat tak, aby poškození bylo co možná nejmenší, vzhledem ke zdraví zaměstnanců. Důraz se zde klade především na prevenci a možnosti předvídání nebezpečných situací.