Zásilka ze zahraničí se může pořádně prodražit

Očekáváte zásilku ze zahraničí? Pak si dávejte pořádný pozor, abyste nemuseli platit vyšší clo a vysvětlovat nesrovnalosti celní správě.

Mezinárodní přeprava zásilek je opět v plném proudu. Jak ale jistě víte, oproti tuzemské přepravě se výrazně liší. V tomto článku vám proto ukážeme, kolik vás přeprava balíku do zahraničí vlastně bude stát a s čím byste měli počítat.

Na co se připravit?

Mezinárodní přeprava se dělí na dva druhy – přeprava v rámci zemí Evropského společenství a doprava ze třetích zemí. A právě přeprava zásilky do zahraničí ze třetích zemích je pro českého adresáta výrazně odlišná. Co se tedy stane, když právě vy dostanete balík ze země mimo Evropské společenství.

Nejprve skončí na „celní poště“, kde dojde k jeho prověření. K otevření dochází jen ve výjimečných případech, takže toho se rozhodně nemusíte bát. Zásilka je otevřena pod dohledem celníka jen když není možné podle dokladů odesílaný předmět jasně identifikovat. Po této prohlídce pak celníci přstoupí k další proceduře. A tou je určení doplatku. Právě celní správa na základě země původu rozhodne, jestli budete ještě platit clo nebo DPH, případně obě položky.

Kolik zaplatíte?

Kolik ale tato cena činí? Zásilky do 45 eur jsou od cla i DPH osvobozeny. To znamená, že by vám měly bez problémů a dalších příplatků dorazit až k vám domů. Osvobozeny jsou taktéž tabákové výrobky, alkoholické nápoje, parfémy, káva a čaj do určitého množství. Na zásilky s hodnotou vyšší než 45 eur už je poté vyměřeno clo. Do 700 eur jde o 2,5 procent z celkové hodnoty zásilky a DPH ve výši 20 procent.

Clo a DPH budete muset zaplatit i v některých případech, kdy vám dorazí zboží s nižší hodnotou. A to v případě, když celníci budou mít podezření, že cena podle přiložených dokladů neodpovídá skutečné hodnotě zboží. Zásilka odcestuje do dočasného skladu, kde bude následně určena cena podle tabulek, odpovídající skutečné cenně výrobku. K ceně se pak bude muset vyjádřit i adresát, případně připojit potřebné dokumenty.