Ušetřit tisíce ročně na energiích může každý. Tepelné čerpadlo je nenákladná, ale zato výnosná investice

Ceny energií neúprosně rostou a tento trend bude nejspíše ještě nějakou dobu pokračovat. Topení sice spotřebovává ohromné množství energie, ale není to zrovna něco, co byste uprostřed chladných dnů mohli jen tak vypnout. Existuje přitom jednoduchá cesta jak si doma zachovat teplíčko, ušetřit své peněžence, a navíc udělat dobrý skutek pro naši planetu – pořízení tepelného čerpadla.

Není se čemu divit, že stále více lidem zamlouvá výměna elektrokotle za tepelné čerpadlo. Nejenže čerpadla domácnostem pomáhají každý rok šetřit tisíce za vytápění, ale zároveň je jejich ovládání (na rozdíl třeba od kotlů) mnohem pohodlnější. K tomu jsou ekologická, protože tolik nezatěžují naši přírodu. Pojďme se podívat na to, jak tepelné čerpadlo funguje a jaké jsou jeho výhody.

Jak funguje a k čemu vůbec je tepelné čerpadlo?

Jednoduše řečeno, tepelné čerpadlo je přístroj (taková větší krabice), který si necháte umístit před svůj dům či byt. Montáž tepelných čerpadel zajišťují odborné společnosti. Když je nainstalované, začne odsávat přebytečné teplo z okolí (vzduchu, země, či vody podle typu čerpadla), které následně převede do topné podoby, již můžete použít k vytápění svého domova. Přitom platíte pouze za provoz čerpadla, což jsou oproti přímému vytápění zhruba čtvrtinové náklady – za 1 kW ze sítě vytvoří čerpadlo 4 kW tepla. Každý model má však trochu jinou účinnost.

Topení elektřinou je nejnákladnějším způsobem vytápění a díky tepelnému čerpadlu můžete každý rok ušetřit až desetitisíce. Pokud topíte kotlem, můžete částečně ušetřit také. Na rozdíl od topení kotlem jsou však u tepelného čerpadla hlavními výhodami pohodlné bezstarostné ovládání, extrémně nízké riziko požáru, ekologická šetrnost nebo absence složité údržby. Servis tepelných čerpadel je totiž u profesionálních společností časově i finančně nenáročný.

Kolik tepelné čerpadlo stojí?

Ceny tepelných čerpadel se pohybují zhruba od 20 do 400 tisíc Kč. Každý model se však liší efektivitou, hlučností či způsobem čerpání tepla. Do různých prostředí (hory, město, vesnice atd.) se navíc hodí různé typy čerpadel. S výběrem toho správného vám poradí odborníci na tepelná čerpadla. Při výměně elektrokotle za tepelné čerpadlo lze navíc získat dotaci až 130 tisíc Kč.