Tři základní důvody, proč jsou investice do dluhopisů tím správným směrem

Svět investic vám v dnešní době může nabídnout opravdu nepřeberné množství možností, jak investovat svoje peníze opravdu velice rychle a kvalitně. U některých investic je ale pochopitelně dost velké riziko ztrát.

Ironicky to platí pro takové investice, kdy by se vám zároveň investice mohla vyplatit. Za tím, co na jedné straně máte opravdu vysokou rentabilitu investice, tak na druhé straně máte oprávněné důvody bát se toho, jestli se vám vůbec investice může někdy vrátit. Specifickou pozici v tomto směru mají dluhopisy.

Podléhají kvalitní bankovní regulaci

U dluhopisů se má situace tak, že nemůže zkrátka přijít kdokoliv a prohlásit, že začíná prodávat dluhopisy ke své osobě či společnosti. Každý dluhopis, který se dostane do oběhu musí nejdříve projít schvalovacím procesem, o který se standardně starají nejvýše postavené bankovní instituty v dané oblasti. U nás je to pochopitelně ČNB, která musí nejdříve dluhopisy verifikovat, než se dostanou na investiční trh a tam následně budou prodejné.

I u dluhopisů ale máte různá rizika

Z popisu, který jste si mohli přečíst o pár řádků výše může vyplývat, že je investice do dluhopisů doslova bezstarostnou záležitostí. Nemusíte se bát o návratnost, ani reálnou hodnotu. To jste ale bohužel na omylu. Různé investice do dluhopisů s sebou nesou i různé výhody. Pokud investujete do dluhopisů soukromých firem, nejspíše dostanete finální zúročení mnohem vyšší. Nejsou ale tak důvěryhodné jako státní dluhopisy, které naopak mají nižší rentabilitu, ale víceméně jistou návratnost investice. Zkrátka nic není černobílé, a i dluhopisy tak mají svoje světlejší a temnější stránky.

Čím déle je ponecháte, tím více získáte

U dluhopisů funguje vyplácení pravidelné dividendy. Pro ty, kteří jsou v oboru investování nováčky se může jednat o slovo, které příliš neznají. Dividenda je odvozená od anglického slova divide, neboli rozdělit. Dividenda funguje tak, že kvalitní dluhopisy pravidelně přerozdělují určitou sumu mezi všechny lidi, kteří se podílejí jejich vlastnictvím na investičním trhu. Díky tomu tak máte již v průběhu vlastnictví vyplácenou určitou částku.