Vývoj ceny ropy zažil od začátku pandemie mnoho velkých změn. Komodity jsou na vzestupu, hrají trojí témata zotavující se globální ekonomiky, oslabující dolar a možnost vznikajícího supercyklu. A co cena ropy brent? Ropa se připojila k rally s obchodováním brent zpět nad 70 USD/barel, což je letošní nárůst o 40%. Mimořádný obrat v ceně ropy za posledních 12 měsíců však dluží mnoho také OPEC + a jeho odhodlané snaze o vyvážení trhu.
Bude se nyní cena zvyšovat?
Ann-Louise Hittle , viceprezidentka společnosti Macro Oils, a její tým označily loni v květnu ropný odraz a od té doby jsou pozitivní. Takto si myslí, že odtud jde všechno. Za prvé, oživení poptávky je ústředním prvkem zlepšování základů. Předpovídáme, že celosvětová poptávka v příštích 18 měsících poroste o téměř 6 milionů barelů na více než 101 milionů barelů ve 4. čtvrtletí 2022, čímž překoná předchozí vrchol v roce 2019. Velmi zajímavé je sledovat cena ropy graf, který se mění jako se dlouho neměnil.
Velkou hybnou silou je obnovující se globální ekonomika. Letos předpovídáme růst globálního HDP o 5%, protože zavedení vakcín uvolní ekonomiky z uzamčení. V těchto zemích nejvzdálenějších v boji proti viru se osobní mobilita vrací a zvyšuje spotřebu benzínu a leteckého paliva v Číně a USA. Očekáváme, že během sezóny, kdy se bude hýbat, vezme americký benzín na dosah minulých maxim. Návrhy, že krize v roce 2020 způsobila, že globální poptávka po ropě bude trvale klesat, vypadají předčasně. Ropa cena se mění stále a někdy dokáže její vývoj překvapit.
Ceny ropy se pohybují nahoru
Na vzestupu? Ceny ropy se podle všeho posilují. Jedním z rizik pro růst poptávky je Covid-19 a opakující se blokování v některých zemích. Nové vlny viru v Indii, jihovýchodní Asii, částech Evropy a jinde byly jedním z důvodů, proč poptávka po ropě v prvních měsících letošního roku mírně podkopla naše původní očekávání. Covid-19 stále vrhá stín na tempo globálního hospodářského oživení.
Zadruhé, růst nabídky ropy bude zlomkem očekávaného růstu poptávky v roce 2021. OPEC + postupuje s velkou opatrností, aby udržel trh v rovnováze a vyhnul se přebytkům při zotavení ekonomiky. Celosvětové objemy kapalin se letos zvýší pouze o 1,3 milionu, zatímco předpovídáme meziroční růst poptávky o 5,9 milionu
OPEC + dodává na trh další 2,1 milionu b / d dodávek během tří měsíců do konce července, v souladu s rozhodnutím z 1. dubna. Objemy mimo OPEC (kromě členů OPEC +) stagnují do roku 2021. Mírný nárůst produkce v Brazílii a Norsku kompenzoval meziroční pokles americké dolní hranice 48.
Výzvou v červenci je, co dělat s 5,8 miliony b / d dodávek, které OPEC + drží na trhu, a téměř 1 milionem b / d do konce roku 2021 z možného íránského vývozu, pokud budou probíhat rozhovory mezi USA a Íránem ve Vídni vedlo ke zrušení ropných sankcí.
Za třetí, zásoby prudce klesají, což odráží napjatý trh. Zásoby OECD jsou již 100 milionů barelů pod vrcholem května 2020, a na makro oleje Servisní WoodMac své prognózy , bude klesat o dalších 100 milionů barelů do konce letošního roku výrazně pod pre-pandemických úrovních.
Za čtvrté, ceny ropy mohou mít v příštích měsících vyšší proinflaci. Myslíme si, že Brent by letos v létě mohl překonat 75 až 76 USD / barel s vyhlídkou na přísnější Q3; sentiment obchodníka je býčí, někteří očekávají 100 USD / barel. Existuje potenciál cenového stlačení s rostoucí poptávkou a OPEC + zadržuje svou ropu z trhu. Hodně záleží na strategii OPEC +, protože tyto sudy lze snadno uvést zpět na trh.
OPEC + se v současné době těší vyšším cenám a kompenzuje část výnosů ve výši 335 miliard USD, které skupina minulý rok „ztratila“, když se trh zhroutil. Cena Brent v souladu s naší prognózou pro rok 2021 na 69,30 USD by zvýšila výnosy OPECu poblíž úrovně roku 2019 o 10% menší objem.
Existuje ale limit, jak dlouho může OPEC + riskovat hraní této hry. Vyšší ceny by mohly tlumit oživení světové ekonomiky. Kromě toho širší odvětví také generuje obrovské množství volných peněžních toků za 70 USD / barel. Dosud se IOC držely linie v oblasti kapitálové disciplíny, splácení dluhu nebo rozdělování hotovosti akcionářům. Dosud existuje jen málo důkazů o tom, že by se investice do dodavatelských řetězců zvyšovaly z 15letého minima, a to i v cenově citlivých amerických dolních 48 ropných hrách. Nálada se změní, pokud ceny zůstanou na těchto vyšších úrovních až do roku 2022 a budou vykazovat známky trvalého oživení.
Minulý rok byl o bezprecedentní ztrátě globální poptávky; silné zotavení z minim loňského jara; a OPEC + usilující o vyvážení trhu omezením nabídky, jak se poptávka obnovuje.
Další etapa bude o OPEC +, který prodává více barelů a získává podíl na trhu, jakmile se americké dodávky vrátí k růstu. To pravděpodobně zvýší cenu, ale jen mírnou – očekáváme, že ropa brent cena v roce 2022 dosáhne v průměru 66,00 USD za barel.