Dluhopisy nabízí stabilní výnos a minimální riziko. Jak fungují?

Rozšíření výroby o další produkty, expanze na zahraniční trhy, otevření nových poboček – to jsou jen některé z mnoha důvodů, proč firmy a organizace vydávají dluhopisy. Jednu z variant cenných papírů nabízí investorům, kteří následně inkasují odměny v předem stanovené výši a na konci doby splatnosti obdrží zpět celou investovanou částku.

Základní charakteristika dluhopisů

Rozdíl oproti akciím je zřejmý – oproti nim jsou dluhopisy splatné. Jedná se tedy spíše o specifickou formu půjčky, v rámci které se potřebná částka rozdělí mezi mnoho investorů. Důležitým parametrem je tzv. par value neboli jmenovitá či nominální hodnota. Určuje částku, kterou investor obdrží na konci splatnosti.

Z pohledu investora je největší výhodou dluhopisů nákup v kupónu, což je zjednodušeně výše úroků, které obdrží za to, že emitentovi (vydavateli dluhopisů) půjčuje finanční prostředky. Obvykle se vyplácí jednou až dvakrát ročně, v praxi však může emitent výplaty vyplácet i častěji (např. měsíčně nebo čtvrtletně).

Výše zhodnocení souvisí s rizikem

Obecně dluhopisy patří k nejméně rizikovým investičním nástrojům, ovšem v praxi se může míra rizika výrazně lišit. Roli hrají různé faktory a pro investora by měla být rozhodující především znalost daného trhu. Nákup dluhopisů společnosti, o jejíž historii a současných aktivitách příliš mnoho nevíte, může být krajně rizikový. Při výběru se raději zaměřte na prověřené firmy s perspektivní budoucností. Podle odborníků jsou dobrou volbou například dluhopisy EMTC pro Lipa Learning.

Nevýhody? Vyšší minimální investice a pro někoho nezajímavý úrok

Nic není perfektní a také v případě dluhopisů je vhodné zmínit určité nevýhody, které by měl potenciální investor zvážit. V prvé řadě jde o poměrně vysokou nominální hodnotu – minimum se obvykle pohybuje kolem deseti tisíc korun, výjimkou však nejsou ani dluhopisy za stovky tisíc.

Za nevýhodu lze považovat také relativně nízký výnos. Oproti některým jiným investicím (např. termínovanému účtu) je sice výrazně vyšší, ale ve srovnání s akciemi zase naopak nižší. Méně atraktivní výnos však vyvažuje zmíněná nižší míra rizika.