Porovnejte si bankovní a nebankovní půjčky

Při žádosti o půjčku můžete svoje štěstí zkusit v bance, případně si půjčit u některého z poskytovatelů půjček nebankovních. Jak si vybrat správnou půjčku a jak na ní díky srovnání ušetřit?

Výhody a nevýhody bankovních půjček

Konkrétní podmínky jednotlivých bank se liší, poskytovatelé se sice snaží celý zdlouhavý proces žádosti o půjčku zrychlit, zjednodušit a minimalizovat objem potřebných dokumentů, přesto ale stále ještě je získání bankovní půjčky obecně o něco složitější.

Dáno je to především tím, že banka posuzuje tzv. bonitu dlužníka. Bonita je vlastně měřítkem vaší důvěryhodnosti po ekonomické stránce. Tedy velmi jednoduše řečeno, banka se snaží prostřednictvím tohoto hodnocení zjistit, zda jste schopni půjčit splácet. Bude tak poměřovat vaše náklady na živobytí i posuzovat váš příjem.

Kritéria posuzování jsou povětšinou poměrně striktně dána. Mezi nejčastější příčiny neúspěchu žadatelů patří zejména pracovní smlouva na dobu určitou nebo zápisy v registru dlužníků. Na vhodné kandidáty, kterým se podaří projít schvalovacím procesem, však čekají obecně výhodnější úrokové sazby.

Výhody a nevýhody nebankovních půjček

Segment půjček nebankovních je v současné chvíli velmi široký. Půjčit si můžete několik tisíc před výplatou díky tzv. krátkodobým půjčkám i vyšší částky v řádech stovek tisíc korun prostřednictvím nebankovní americké hypotéky.

Zásadní předností nebankovních půjček jsou především velice mírné podmínky posuzování každého žadatele. Četné inzeráty lákají na nebankovní půjčky ihned či na expres půjčky bez doložení příjmů. Získat je skutečně můžete prakticky ihned a nutných formalit je jen minimum. Nepotřebujete ručitele, dokládání příjmu, obejdete se bez výpisu z rejstříku dlužníků atd. Výhodné nabídky však mají svá úskalí. Půjčky nebankovní jsou zpravidla dražší.

Než si o ni půjdete zažádat, zodpovědně prostudovat byste si měli zejména:

  • výši úroku
  • výši RPSN (RPSN však není příliš vypovídající u půjček krátkodobých)
  • poplatky
  • sankce

Obecně jsou kritéria pro získání těchto půjček mírná. Potřebujete tak jen:

  • být plnoletý
  • vlastnit bankovní účet
  • být občanem ČR
  • vlastnit připojení k internetu
  • mít mobilní telefon

Avšak zejména krátkodobé půjčky charakterizují vyšší úrokové sazby. Výrazné jsou všeobecně sankce v případě, že splácet v řádném termínu nemůžete, případně poplatky spojené s prodloužením splatnosti. Půjčky se vám vyplatí tehdy, pokud splácíte skutečně řádně.

Jak se zorientovat v jednotlivých nabídkách

Podmínky půjček se napříč jednotlivými poskytovateli velmi liší. Jestliže si zvolíte správně, můžete přitom výrazně ušetřit – až několik tisíc korun. Vyplatí se vám proto nezávislé srovnání půjček online. Díky němu ihned uvidíte, na kolik vás která půjčka v součtu vlastně vyjde.