Nejlepší investice do budoucna? Čtení knih!

Dnešní dobou hýbe inflace. Často se tedy mluví o možnostech investic. Věděli jste ale, že úplně tou nejlepší je čtení knih? A v tomto článku vám vysvětlíme proč.

Především v mládí je docela obtížné myslet na to, co bude za 30, 40 nebo dokonce 50 let. Všechno, co uděláme v mládí, se však propíše právě do stáří. Zdravý životní styl a pravidelné čtení knih vám ovšem dá výhodu oproti vašim vrstevníkům.

Předejdete zbytečným problémům

Nač investovat peníze, když si je ani pořádně neužijete? Nejlépe hodnocené knihy vám pomůžou udržet váš mozek zdravý i ve stáří. Čtení knih totiž výrazně zpomaluje, a v některých případech dokonce úplně zabraňuje zhoršování kognitivních funkcí. Funguje tedy jako skvělá prevence vůči nemocem v podobě obávané Alzheimerovy choroby a dalších.

Tato aktivita navíc příznivě stimuluje váš mozek. Toho můžete využít nejen v mládí, ale také během léčby už rozvinutých nemocí. Jedna studie z roku 2013 ukazuje, že čtení slouží jako efektivní nástroj v boji s demencí. Její autoři si na pomoc vzali 294 lidí o průměrném věku 89 let. Ti dostali za úkol vyplnit celou řadu testů zaměřených na paměť a přemýšlení. Vědci následně po smrti účastníků provedli analýzu jejich mozku.

Mozek v lepší kondici

Zní to sice trošku morbidně, přineslo to ovšem celou řadu zajímavých zjištění. Jak už vědci nyní vědí, čtení a psaní vedlo ke sníženému výskytu fyzických znaků spojených s demencí. Jestliže tedy chcete váš mozek udržet v kondici, rozhodně byste se čtení měli věnovat už od mládí. A pravidelně.

Kvalitních titulů přitom najdete hned celou řadu. Projděte si databáze spisovatelů a najděte si svoje nejoblíbenější. Nebo si projděte celý archiv ČBDB.cz, a najděte si další oblíbenou knihu nebo sérii. Jak jste si mohli přečíst v tomto článku, jedná se o skvělou investici do budoucna, za kterou svému mladšímu já ve stáří poděkujete.