Nejčastější chyby, kterých se dopouštíte při optimalizaci daní

Zaplatit co nejméně a ukousnout si tak co největší část z koláče. To je důvod, proč bývá konec roku pro podnikatele tak hektický. Jak se ale vyhnout chybám?

Chybovat je lidské. Když to ale bude vaši firmu stát stovky tisíc korun, v některých případech i miliony, zabolí to. Optimalizace daní může být jedním ze způsobů, jak hodně získat, ale také hodně ztratit. Pokud se vyhnete těmto chybám, bude z toho vaše společnost jen profitovat.

Náklady na občerstvení

Firemní večírky jsou skvělým způsobem, jak se seznámit s kolegy a navázat nové vztahy. Pomáhají utvářet pohodu v týmu, což poté vede i k lepším pracovním výsledkům. Není tedy divu, že řada podnikatelů pořádá hned několik večírků ročně. Jak je to ale s jejich financováním? Někteří si myslí, že se náklady dají odečíst z daní. To bohužel není pravda. Náklady na občerstvení totiž do daňově uznatelných výdajů nepatří.

Nákup většího množství elektroniky

Na nákupu elektroniky není nic špatného. Optimalizace daní tímto způsobem je totiž uznatelná. Pokud ale dojde k nákupu velkého množství elektroniky na konci roku, začíná to být podezřelé. Finanční úřad proto bude často považovat vysvětlení. Elektronika v poměru 1:1 na zaměstnance se dá vysvětlit snadno, při nákupu třech notebooků na jednoho zaměstnance už je ale situace jiná. Prokážete-li, že tato technika bude patřit novému kolegovi, který nastoupí až na začátku roku, úřad by měl přivřít oči.

Nákup formálního oděvu

Další oblíbený způsob, jak optimalizovat daně. K tomu, abyste si tuto položku mohli odečíst z daní, musíte mít na obleku nášivku s logem firmy. V opačném případě budete jen těžko prokazovat, že oblečení nepoužíváte i pro osobní účely.

Náš tip: Zdravotní oblečení a zdravotnickou obuv seženete za přívětivé ceny na www.infinitemedstyle.cz.

Co tedy dělat?

Mohou být daňové ráje řešení? Mohou, ale určitě ne pro všechny. Optimalizace daní tedy můžete provést i jiným způsobem. Ideální je nákup vánočních dárků pro zaměstnance a obchodní partnery. Propagační předměty do hodnoty 500 Kč bez DPH totiž patří mezi odečitatelné položky. Základ daně mohou společnosti snížit také nákupem kancelářských potřeb nebo dary na veřejně prospěšné účely.