České návody z pohledu zákona

Český návod v písemné a srozumitelné formě musí spotřebitel ke svému zakoupenému produktu dostat za každé situace. Prodávající je totiž ze zákona povinen poskytnout k zakoupenému výrobku český návod, který bude spotřebiteli sloužit k sestavení a následné obsluze zakoupeného výrobku.

Výjimku tvoří pouze případy, kdy si spotřebitel zakoupí takový druh zboží, u kterého je jeho smysl používání jasný a není třeba nikterak zvláště vypisovat jeho obsluhu. V tomto případě se ovšem hodí přiložit k výrobku alespoň leták, který bude formou obrázků demonstrovat fungování přístroje.

V některých případech je návod přikládán k výrobku kupříkladu u pokladny a to zejména v případě nákupu bot či oblečení. Stále častěji se rovněž setkáváme s návody, které jsou například přímo přítomné v mobilních telefonech, či je spotřebitel obdrží na CD nosiči anebo jsou popřípadě volně stažitelné. V určitých případech ovšem prodávající balancuje na hraně zákona. V jakých situacích především?

Návod na CD nosiči či na internetu nemusí vždy naplňovat zákonnou povinnost

Pokud si zakoupíme například nový počítač či tiskárnu, měli bychom počítat s tím, že výrobce nejspíše umístí na internet a nechá návod ke stažení anebo ho přibalí k produktu na CD nosiči. V prvním případě je ovšem nutné počítat s tím, že ne každý disponuje připojením k internetu a tak se prodejcům nevyplácí návody poskytovat v této formě. Pokud je ovšem na CD nosiči a zákazník si pořídil počítač či tiskárnu, je z povahy výrobku jasné, že se k tomuto návodu jistě dostane. To ovšem neplatí u všech výrobků a tak je třeba počítat s tím, že pokud si zakoupíte kuchyňský mixér a bude vám poskytnut návod na internetu či na CD nosiči, můžete se proti tomuto jednání ohradit.

Nákupy ze zahraničí

Lidé často a rádi nakupují rovněž i zboží ze zahraničí a to za pomoci e-shopů. Valná většina těchto zahraničních e-shopu až na jisté výjimky, používá pro komunikaci se zákazníkem v ČR češtinu. Z toho vyplývá, že by k danému produktu měl zákazník obdržet rovněž i návod, který bude nejen v mateřském jazyce země obchodu, ze kterého nakupuje, nýbrž i v češtině. Ty e-shopy, které ovšem své prostředí nemají zcela v češtině, nemusí k výrobkům zasílat český návod. Tuto situaci lze ovšem hravě vyřešit tak, že si na internetu k danému produktu najdete volně stažitelný návod, který je dnes on-line dostupný téměř ke každému produktu.

Pokud návod nemáte, nezoufejte

Pokud český návod k produktu z jakéhokoliv důvodu nemáte (stratil se, výrobce ani prodejce ho nepřibalil), nezoufejte. Na stránkách www.ceske-navody.net si za symbolický poplatek můžete návod v češtině nechat dohledat.