Cena ropy je více volatilní, než si myslíte

Ropa jako komodita hýbe světem a i našimi životy. Sledovat cenu ropy je proto pro vás důležitější, než se může zdát, neodvíjí se od ní jen ceny paliv na benzinkách, ale taky nezanedbatelná část produktů, které nakupujete každý den.

Cena ropy se určuje na světových burzách podle aktuální poptávky i nabídky. S nabídkou souvisí například zásoby ropy. Rostoucí zásoby znamenají pokles ceny a klesající zásoby zase opak. Může se na ni podepsat ale i řada faktorů, které nelze předvídat jako například útoky na ropné plošiny, přírodní katastrofy, války a další vlivy.

Ropa dále patří mezi nejvíce obchodované komodity na celém světe. Denní objem přesahuje půl milionu zobchodovaných kontraktů americké lehké ropy (Light Sweet Crude Oil) je tedy zaručna vysoká likvidita.

Jak využívat pohybu cen Ropy?

Obchodníci s ropou využívají například CFD kontrakty, u kterých se neobchoduje se skutečnou ropou, ale s tkz. Futures, nebo derivátem. CFD kontrakty kopírují cenu skutečné ropy, takže nákupem a prodejem kontraktu vyděláte nebo proděláte stejně, jako při obchodování s futures, můžete tedy spekulovat jak na pokles tak i na růst ceny ropy, výhoda CFD kontraktů zpočívá především v malém počátečním vkladu, nemusíte tak mít statisíce na klasické futures kontrakty, začít jde i se sumou kolem 100 dolarů.

CFD na komodity můžete obchodovat například u brokera XTB a to až s 1:20 finanční pákou. Obchodovat můžete začít už s 2 500 Kč, abyste využili účinku 50 000 Kč kapitálu!