Mateřská – jak se počítá a kolik to bude?

Mateřská dovolená je podle mnohých žen pěkná zabíračka. Staráte se o dítě, snažíte se společně sžít a zvyknout si na to, že od nynějška máte na starosti miminko, které je odkázáno zcela na vás a vaše potřeby. Moc se nevyspíte, ale když už máte pocit, že to nedáte, dostaví se první úsměv, zkoumavý pohled miminka nebo jakýkoliv pokrok a vše je rázem zapomenuto. Ženám v této životní roli patří mateřská, kterou je možno označit za jakousi peněžitou pomoc v této době.

Kolik dostanete?

U každé ženy je mateřská jinak vysoká, nesmí trvat méně než 14 týdnů a zároveň nesmí být delší než 28 týdnů. Ač spousta lidí má za to, že žena pobírá mateřskou po celou dobu, není tomu tak, správně jde o mateřskou a následuje rodičovský příspěvek. Nárok na mateřskou mají ženy, které pracují v zaměstnaneckém poměru, v němž zaměstnavatel hradil nemocenské pojištění. To musí mít trvání minimálně 270 dní během dvou let. Kolik tedy získáte? Využije výpočet mateřské 2019 díky čemuž přesně zjistíte, kolik to bude.

O mateřskou nemusíte chodit nikam žádat, naopak vám samotnou žádost vystaví váš ženský lékař a s ním poté jdete do práce, kde jej odevzdáte. Následně se vše začne řešit a zjistí se, zda na ni máte nárok či nikoliv. Nemusíte tak ve vyšším stupni těhotenství běhat po úřadech a sami vyhledávat, zda máte nárok na mateřskou či nikoliv.

Jaká je výše mateřské? Obvykle je to 70% průměrného hrubého měsíčního příjmu, který jste měli poslední rok. Existuje však jistá hranice, která dává najevo, kolik můžete v rámci mateřské dostat. Dnes na internetu existují nejrůznější kalkulačky, díky kterým můžete vypočítat, jaká finanční částka vás bude měsíc co měsíc čekat. Jak se počítá mateřská? To se můžete velmi rychle dozvědět! Všechny informace jsou pohromadě na jednom místě.