Jak funguje Zonky a co je to P2P půjčka?

Platforma Zonky představuje známého poskytovatele tzv. P2P půjček. Co to znamená obecně a jak funguje přímo tento poskytovatel?

Co jsou P2P půjčky a jaké mají výhody

P2P lending je mechanismus půjček, které jsou nabízeny takzvaně od lidí lidem. Projekty pro půjčování v tomto režimu v podstatě sdružují investory a žadatele. Tyto weby fungují jako zprostředkovatelé.

P2P půjčka tak vlastně putuje do jakési dražby, kam ji posílá zájemce o ni a čeká, jestli se mu ozve věřitel. Samotný zprostředkovatel představuje jakéhosi garanta, který se stará o prověřování úvěruschopnosti žadatele a administraci celého procesu půjčky a splácení. Stejně tak stanoví kupříkladu poplatky nebo také garance zpětných odkupů půjček, které nebyly splaceny. Společnosti nabízející peer to peer půjčku je celá řada. Nejznámější české P2P platformy poskytující půjčky jsou Zonky, Bankerat, Bondster nebo třeba Žlutý Meloun.

Výhody lze v tomto typu půjček vnímat jak z pozice investora, tak i z pozice dlužníka. Investor má možnost si zvolit investici s dobou trvání několik měsíců až let. Stejně tak může očekávat nadprůměrný výnos se zhodnocením až 10 % za rok.

Výhodou pro samotné žadatele o půjčku je možnost si půjčit takřka na cokoli. Navíc jsou svými podmínkami tyto úvěry lepší než v bance. V té si při nedostatečné bonitě často nepůjčíte, v rámci P2P ale také musíte při nízkém ratingu počítat s přísnějšími podmínkami, tedy s vyšším úrokem.

Jak probíhá půjčování na Zonky

V Česku se průkopníkem v oblasti P2P lendigu stala společnost Zonky. Nicméně v listopadu 2021 tento koncept společnost opustila a přestala nabízet manuální investování. V současné době už mohou zájemci investovat pouze prostřednictvím projektu Rentiér. Ta investici automaticky rozloží do několika stovek úvěrů.

Poskytovatel nabízí aktuálně možnost půjčit si prostředky ve výši až 1 200 000 Kč s nejvýhodnějším úrokem od 4,99 %. Doložit musíte při žádosti o Zonky půjčku svoje příjmy a předložit doklady totožnosti. Osobám v insolvenci aktuálně společnost nepůjčuje.

Podmínky jsou tak o něco přísnější než u nebankovních poskytovatelů. Ti často zájemce o úvěr nijak neprověřují. Půjčka ihned tak bývá schválena doslova během několika málo minut a peníze můžete získat už během 24 hodin.