Chcete si vzít hypotéku? Nejdřív však banka prověří vaše příjmy a schopnost pravidelně splácet. Tento proces se nazývá scoring a jeho výsledkem je bonita. V článku se dočtete, co všechno obnáší.
Bonita ovlivní výši hypotéky a úrokovou sazbu
Každý klient žádající o hypotéku má jiné příjmy a závazky. Banka potřebuje zjistit, jestli je žadatel schopný splácet půjčku dlouhodobě. Během scoringu si prověří příjmy, výdaje a stanoví bonitu, což je výsledek celého procesu. Výše bonity ovlivní celkovou výši hypotéky i úrokovou sazbu.
Bonita totiž určuje rizikovost klienta a odhalí bance možné problémy. Čím nižší bonita, tím vyšší riziko pro banku. Takovým žadatelům banky nabízí nižší hypotéky s vyšší úrokovou sazbou. Klienti s vysokou bonitou dosáhnou na vyšší částku půjčky s výhodnějším úrokem.
Jak banka vypočítá bonitu?
Jedná se o celou řadu kritérií a při výpočtu se každá banka řídí vlastními pravidly. V první řadě vyhodnocuje příjmy a výdaje (například půjčky, leasingy, úvěry). Dále se zaměří na platební morálku – včasné splácení faktur a dalších závazků. Na výši bonity může mít také vliv dosažené vzdělání, věk, rodinný stav, počet dětí, dosavadní bydlení nebo třeba zaměstnání.
Každá banka přikládá jednotlivým kritériím různou váhu, proto se může stát, že stejný žadatel u jedné banky pohoří, a u jiné na hypotéku získá. Pokud někde na internetu objevíte univerzální kalkulačku na stanovení bonity, neztrácejte čas. Domluvte si raději schůzku s bankéřem.
Zlepšete nízkou míru bonity
Sledujete developerské projekty a zaujalo vás například bydlení v Praze? Nezapomeňte, že na vysněné bydlení můžete dosáhnout, i když vaše bonita není zrovna ideální. Máme pro vás několik tipů:
- přizvěte další osobu jako spolužadatele nebo ručitele,
- konsolidujte všechny spotřebitelské úvěry,
- započítejte do příjmů také jednorázové odměny v zaměstnání.