Na zadlužené lidí se mnohdy kouká skrz prsty, ovšem ne všichni si za své problémy mohou sami. Ocitnout se v těžké životní situaci může každý z nás a někdy se spirála dluhů roztočí, ani nevíte jak. Zejména pro samoživitele a lidi s nižším příjmem je často nereálné ze z dluhů dostat, na takové případy již stát pamatuje, a proto od roku 2008 je možné v České republice podstoupit osobní bankrot. Název zní sice trochu drasticky, ovšem pokud dlužník dodrží všechny podmínky, může být za 5 let opět zcela bez dluhů. Osobní bankrot podmínky má jasně dané.
Osobní bankrot za vás vyřídí odborníci
Ačkoli si vše nastudujete a myslíte si, že si vše zvládnete vyřídit sami, zákon tuto možnost již neumožňuje. V současnosti musí podklady pro osobní bankrot připravit právník nebo odborník ze společnosti věnující se osobním bankrotům, například na webu oddluzteme.cz.
30 % dluhů v průběhu 5 let
Tou nejdůležitější podmínkou byla v minulosti schopnost zaplacení 30 % dluhu do 5 let od vyhlášení úpadku soudem. Pokud váš příjem nestačil, mohli jste požádat své blízké nebo příbuzné, zda by vám se splácením nepomohli. Forma měsíčního daru (důchodu) mohla být placena kýmkoli.
V roce 2019 prošel zákon o osobním bankrotu úpravou a v současnosti není zaplacení 30 % dluhu již podmínkou. Není to však tak, že by byl dlužník dluhu zcela zbaven a nemusel platit nic.
Každému dlužníkovi, kterému soud schválí osobní bankrot, je přidělen insolvenční správce, jemuž náleží měsíční odměna. Ve stejné výši by měla být také splátka určená věřitelům, kterou rozdělí insolvenční správce.
Kdy mám na osobní bankrot nárok?
Nárok na osobní bankrot má každý ve chvíli, kdy dluží více než dvěma věřitelům; splátky jsou minimálně 30 dní po splatnosti a není žádná možnost zaplacení; nemá záznam v trestním rejstříku majetkové nebo hospodářské povahy.