Obáváte se, že vám založení spořícího účtu nic nepřinese? Dost možná o tomto oblíbeném produktu nevíte vše důležité. Chcete-li si začít spořit, je nejvyšší čas podívat se na několik klíčových informací.
Hlavním strašákem pro všechny, kteří touží dlouhodobě zhodnotit svoje peníze na spořícím účtu, je inflace. Její výše se v posledních pár letech drží na velmi nepříjemné výšce a lidé mají proto pocit, že spořící účet dnes neplní svůj účel. Není to ale pravda. Stačí se jenom trochu porozhlédnout a dokážete najít účty s dostatkem výhod, které pomohou vaše úspory navýšit a udržet je v bezpečí. Pojďme se společně podívat na všechno, co si musíte o spořícím účtu před založením zjistit.
Úroky a podmínky
Najít ten nejvýhodnější spořící účet znamená v první řadě zjistit, které z bank nabízejí výhodné úrokové sazby. Vaším cílem by měly být instituce, které se nespokojí s úroky pod jedno procento a nabízejí výhodnější zúročení, dosahující někdy i nad procenta dvě. Nenechte se však zbytečně zmást terminologií – úroková sazba bývá někdy označována jako p.a., tedy „per annum” což je latinské sousloví znamenající „za rok”.
Kromě toho musíte z částky, která vám bude na účet z úroků připsána, odečíst 15 %, které se jako daň vyplácejí státu. Při 2% úroku na účtu, kde máte naspořeno 50 000, vám tedy ročně nepřibude 1000 Kč, ale 850. Na internetu najdete snadno porovnání všech současných spořících účtů, nebo se o nich můžete poradit s finančním poradcem. V současné době vychází velmi výhodně například ING Konto.
Nepřehlédněte ani podmínky, za kterých banka svoje spořící účty, popř. výši úroku, nabízí. Některé instituce podmiňují zvýšený úrok například počtem plateb kartou za měsíc. Jindy se setkáte s omezením v podobě určeného povinného zůstatku na účtu za měsíc nebo pravidelného příjmu na váš běžný účet u stejné banky. Velikost zúročení ovlivňuje i maximální částka, kterou jste připraveni na spořící účet vložit. Paradoxně se vyplatí nejít nad 250 až 300 tisíc, díky tzv. pásmovému zúročení, které zjednodušeně řečeno znamená, že vyšší vložené částky se navýší o menší obnos.
Dostupnost a bezpečnost
Alternativou ke spořícímu účtu může být termínovaný vklad. Rozdílem mezi těmito dvěma typy spoření je dostupnost vašich peněz. Zatímco u spořícího účtu je lze většinou vybrat kdykoliv a bez problémů, na termínovaném účtu musí zůstat po specifikovanou dobu a vy se k nim tak snadno nedostanete. V krizové situaci, kdy nutně potřebujete peníze, se proto vyplatí mít spíše spořící účet.
Velkou výhodou spořícího účtu je především jeho bezpečnost. I účet, který vám příliš nevydělává, udržuje částku do výše 100 000 euro zcela v bezpečí díky pojištění, a to v plné výši. Krach banky proto neznamená, že o svoje vydřené peníze přijdete.
Spoření se vyplatí každému a založit si spořící účet je důležitým krokem k tomu, abychom s našimi úsporami neplýtvali. Stačí najít jen ten pravý právě pro vás.